Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

ΘΕ.ΦΥΛ.ΙΣ.

Οι γυναίκες μέλη ΔΕΠ στο πανεπιστήμιο Αθηνών - Στέλλα Βοσνιάδου, Βασιλική Δενδρινού και Λυδία Βαΐου (αρχείο)

Ψήφισμα για την ισότητα των φύλων στο επιστημονικό προσωπικό των ΑΕΙ:
Διευκρινήσεις με αφορμή τη συζήτηση στη σύνοδο των Πρυτάνεων  - Στέλλα Βοσνιάδου, Βασιλική Δενδρινού και Λυδία Βαΐου (αρχείο)

Δελτίο τύπου για το συμπόσιο «Πολιτικές Φύλου στα Πανεπιστήμια» και ψήφισμα για την ισότητα των φύλων στο επιστημονικό προσωπικό των Α.Ε.Ι. - Στέλλα Βοσνιάδου, Βασιλική Δενδρινού και Λυδία Βαΐου (αρχείο pdf).

Προτάσεις για την ανάπτυξη πολιτικών φύλου και ισότητας στα Πανεπιστήμια - Στέλλα Βοσνιάδου και Λυδία Βαΐου (αρχείο pdf).

Συμπεράσματα από το Συνέδριο με θέμα «Η Θέση των Γυναικών στην Ακαδημαϊκή Κοινότητα και οι Πολιτικές Φύλου στα Πανεπιστήμια» - Στέλλα Βοσνιάδου, Βασιλική Δενδρινού και Λυδία Βαΐου (αρχείο pdf).

Οργανισμοί, Δράσεις και Προγράμματα για την Προώθηση της Ισότητας των Φύλων στο Επιστημονικό Προσωπικό των Πανεπιστημίων - Λυδία Βαϊου και Στέλλα Βοσνιάδου (αρχείο pdf).